Artista mostra 25 contrastes do mundo em que vivemos ao combinar 2 fotos

Uğur Gallenkuş mora em Istambul, na Turquia, e está tentando mostrar as questões importantes que o mundo está enfrentando, como injustiça social e guerra, colocando duas fotos lado a lado em um único quadro. Ao fazer isso, ele quer demonstrar o contraste entre os dois mundos diferentes em que vivemos.

Ele começou seu primeiro trabalho para uma reportagem. Começou a ver medo e desespero nos olhos das crianças refugiadas que tentavam chegar à Europa, e diz que pouco sabemos sobre a guerra, fome e outras questões importantes, e desde então faz esse tipo de trabalho.

Uğur quer mostrar a diferença entre países desenvolvidos e subdesenvolvidos. Os países desenvolvidos vivem no luxo e na paz, mas ele faz um lembrete de que há pessoas nos países subdesenvolvidos vivendo na dor, na fome e na guerra.

Mais informações: Instagram | indiegogo.com

1. Máscaras de gás, trincheiras, granadas, hinos patrióticos, ódio e armas. Centenas de crianças brincam de guerra enquanto são treinadas em disciplinas militares e em táticas de tiro. Educação Patriótica na Ucrânia, 2018 

View this post on Instagram

Gas masks, trenches, grenades, patriotic, hatred anthems on loop and wooden guns…. Hundreds of children play war games while they are getting trained in military disciplines and in firing tactics. Patriotic Education in Ukraine. 2018 (TR) Gaz maskeleri, siperler, el bombaları, vatanseverlik, tekrarlanan nefret marşları ve ahşap silahlar. Yüzlerce çocuk, askeri disiplin ve ateş etme taktikleri konsunda eğitilirken savaş oyunları oynarlar. Ukrayna'da vatansever eğitimi. 2018. . Photo: Photo: Diego Ibarra Sanchez @diego.ibarra.sanchez . #ParalelEvrenSavaşBarış ? . #ukrayna #ukraine #savaşınçocukları #childrenofwar #freddiemercury #savaş #war #art #collageartist #collage #collageart #ParalelEvrenSavaşBariş

A post shared by Uğur Gallenkuş (@ugurgallen) on

2. Um menino sírio senta-se em um tanque destruído em 2015.

3. Mundo paralelo

4. Uma mulher passa por tendas em um campo de refugiados sírio na cidade turca de Suruc, na província de Sanliurfa, em 11 de outubro de 2014. 

5. É muito simples fazer as crianças felizes. Uma criança recebendo ajuda distribuída na Síria.

6. Uma criança com uma arma em uma instalação de treinamento militar durante a guerra civil da Libéria.

7. Alladin, de 9 anos, coleta munição usada para vender como metal em Aleppo, na Síria.

8. Mãos de refugiados se esticam enquanto lutam por doações no campo de Balukhali em 18 de setembro de 2017 em Cox’s Bazar, Bangladesh.

View this post on Instagram

DOWN: Hands of refugees stretch out as they scramble for donations in the Balukhali camp on September 18, 2017 in Cox's Bazar, Bangladesh. UP: Players of the USA lift the Women's World Cup Trophy following the 2019 FIFA Women's World Cup France Final match between The United States of America and The Netherlands at Stade de Lyon on July 07, 2019 in Lyon, France. (TR) AŞAĞI: 18 Eylül 2017'de Bangladeş, Cox's Bazar'daki Balukhali kampında yapılan bağışları mülteciler kapmak için çırpınıyorlar. YUKARI: 7 Temmuz 2019'da Fransa, Lyon'da ki Lyon Statyumunda Birleşik DEvlet ve Hollanda arasındaki 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası Final maçını takiben kazanan Birleşik Devletler oyunları kupayı kaldırıyorlar. . Photos: D: Allison Joyce @allisonsarahjoyce U: Richard Heathcote @rheathcote @gettyimages . #ParalelEvrenSavaşBarış ? . #rohingya #mülteci #refugee #savaş #war #art #collageartist #collage #collageart #ParalelEvrenSavaşBariş

A post shared by Uğur Gallenkuş (@ugurgallen) on

9. Crianças de família de refugiados sírios desalojados usam o meio-fio como travesseiros em Erbil, no Iraque, em 2013.

10. Crianças são vistas na rua à medida que a fumaça sobe a partir dos poços de petróleo, incendiadas pelos terroristas do Daesh para limitar a visão dos pilotos após a retomada da cidade de Al Qayyarah em 25 de outubro de 2016.

View this post on Instagram

Children are seen at the street as smoke rise from oil wells, were set on fire by Daesh terrorists to limit coalition forces pilots' eyesight and to make the wells fire following Iraqi army's retaking of Al Qayyarah town in Mosul, Iraq on October 25, 2016. Black smoke affects human life in town badly. (TR) Çocuklar sokakta petrol kuyularından yükselen dumanda görünüyorlar, Daeş teröristleri tarafından koalisyon güçleri pilotlarının görme yetisini sınırlamak ve 25 Ekim 2016 tarihinde Musul, Irak'taki operasyon sırasında Irak ordusunun geri aldığı El Kayyarah kasabasındaki kuyuları ateşe verdiler. Siyah duman şehirdeki insan hayatını kötü etkiliyor. . Photo: Emrah Yorulmaz @emrahyorulmaz04 @anadoluajansi . #ParalelEvrenSavaşBarış ? . #ırak #iraq #childrenofthewar #war #art #collageartist #collage #collageart #ParalelEvrenSavaşBariş

A post shared by Uğur Gallenkuş (@ugurgallen) on

11. Voluntários ajudam refugiados e bebês que esperam cruzar a Europa e chegam à costa da ilha de Lesbos, na Grécia, depois de cruzar o mar Egeu da Turquia em novembro de 2015.

12. Um menino iemenita pisa em um traço de sangue manchado no chão do lado de fora de uma mesquita após o assassinato do xeque Mohammed Al-Zabhani, maio de 2018.

13. Mohammed Mohiedin Anis, ou Abu Omar, de 70 anos, fuma seu cachimbo enquanto se senta em seu quarto destruído ouvindo música em seu vinil em Aleppo.

14. Crise de refugiados 

View this post on Instagram

Today World Refugee Day. There are 71 million refugees worldwide according to the United Nations. 71 million people away from homeland because of war, hunger, oppression and instability. The solution of some of these problems is in our hands. Fleeing is not a permanent solution for refugees, but sometimes it is the only option for survival. I believe we can solve this problem. It is possible to create a more livable world with empathy, love, justice, art, science and education. This way crises can be avoided. In this way we can eliminate and stop the causal factors. As long as there is bigotry, ignorance and greed, these problems will always continue. You may not be a refugee today. But you never know what tomorrow brings. (TR) Bugün Dünya mülteci günü. Birleşmiş Milletler'e göre dünya genelinde 71 milyon mülteci var. Savaş, açlık, baskı ve istikrarsızlık nedeniyle 71 milyon insan evlerinden uzakta. Bu sorunların bazılarının çözümü bizim elimizde. Kaçmak, mülteciler için kalıcı bir çözüm değil, bazen hayatta kalmak için tek seçenektir. Bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum. Empati, sevgi, adalet, sanat, bilim ve eğitim ile daha yaşanabilir bir dünya yaratmak mümkün. Bu şekilde krizler önlenebilir. Bu şekilde nedensel faktörleri ortadan kaldırabilir ve durdurabiliriz. Bağnazlık, cehalet ve açgözlülük olduğu sürece, bu sorunlar her zaman devam edecek. Bugün mülteci olmayabilirsin. Ama yarının ne getireceğini asla bilemezsin. . Photo: 1. Fashion Photo: Natalie McCreesh @dogwoodlifestyle Refugees Photo: International Mission Board @imbmissions 2. UNRWA @unrwa 3. Bülent Kılıç @kilicbil @afpphoto 4. Adrees Latif @adreeslatif @reuters 5. Felipe Dana @felipedana @apnews 6. Murad Sezer @muradsezer @reuters 7. Diego Ibarra Sanchez @diego.ibarra.sanchez 8. Yannis Behrakis @yannisbehrakis @reuters . #mülteci #regugees #savaş #war #art #collageartist #collage #collageart #ParalelEvrenSavaşBariş #ParalelEvrenSavaşBarış

A post shared by Uğur Gallenkuş (@ugurgallen) on

15. Protestos contra a mudança da embaixada dos EUA para Jerusalém. Manifestantes palestinos participam durante confrontos com tropas israelenses, perto da fronteira com Israel, no leste da cidade de Gaza, em 13 de abril de 2018. Durante os protestos, dezenas de pessoas foram mortas e milhares ficaram feridas.

View this post on Instagram

Protests against the US Embassy's move to Jerusalem. Palestinians protesters take part during clashes with Israeli troops, near the border with Israel in the east of Gaza City, 13 April 2018. During the protests, dozens of people were killed and thousands were wounded by Israeli fire. (TR) ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını karşı protestolar. 13 Nisan 2018'de Filistinli protestocuların Gazze şeridinin doğusundaki İsrail sınırına yakın yerde İsrail birlikleriyle çatışıyorlar. Protestolar sırasında İsrail güçleri tarafından açılan ateş sonucunda onlarca kişi öldü ve binlercesi de yaralandı. . Photo: Wissam Nassar @wissamgaza . #ParalelEvrenSavaşBarış ? . #gazze #gaza #savaş #war #art #collageartist #collage #collageart #ParalelEvrenSavaşBariş

A post shared by Uğur Gallenkuş (@ugurgallen) on

16. Um ex-leão de circo está com um olho perdido dentro de uma jaula em Lima, no Peru.

17. Yelena Shevel, 10, que sonha em se tornar veterinária, aprende a colocar uma máscara de gás durante o treinamento no LIDER, um acampamento de verão nos arredores de Kiev, na Ucrânia. Ela acredita que “é importante defender nossa pátria, porque se não fizermos isso, a Rússia capturará a Ucrânia e nos tornaremos a Rússia”. Centenas de crianças brincam de guerra enquanto são treinadas em disciplinas militares e em táticas de tiro. 

View this post on Instagram

Yelena Shevel, 10, who dreams of becoming a vet, learns to put on a gas mask during training at LIDER, a summer camp in the outskirts of Kiev, Ukraine. She believes that “it is important to defend our homeland because if we don’t do it, then Russia will capture Ukraine and we will become Russia,”. Hundreds of children play war games while they are getting trained in military disciplines and in firing tactics. The armed conflict between Ukraine and Russian-backed separatists is entering its fifth year; the conflict is still festering. Time for playing with toys is gone. Education, living in dreams. Schools are destroyed by indiscriminate shelling or deliberately turned into military posts. Children and teachers stay at home, afraid to step on a landmine or be caught in the crossfire of warring parties. The house of learning, envisioned as a safe haven, becomes a target. (TR) Veteriner olmayı hayal eden 10 yaşındaki Yelena Shevel, Ukrayna'nın Kiev eteklerinde bir yaz kampı olan LIDER'de eğitim sırasında gaz maskesi takmayı öğreniyor. Yelena, “Anavatanımızı korumak önemli, çünkü eğer yapmazsak, Rusya Ukrayna'yı ele geçirecek ve Rusya olacağız”. Yüzlerce çocuk, askeri disiplinlerde ve ateş taktikleri konusunda eğitilirken savaş oyunları oynuyor. Ukrayna ve Rus destekli ayrılıkçılar arasındaki silahlı çatışma beşinci yılına giriyor; çatışmalar kanayan yara. Oyuncaklarla oynama zamanı geçti. Eğitim, hayallerde yaşıyor. Okullar ayırt edici olmayan bombardımanlarla tahrip ediliyor veya kasten askeri karakollara çevriliyor. Çocuklar ve öğretmenler evde kalıyor, bir mayına basmaktan korkuyor ya da savaşan tarafların çapraz ateşine yakalanmaktan korkuyorlar. Güvenli bir sığınak olarak öngörülen öğrenme evi yada okullar bir hedef haline geldi. . Photo: Photo: Diego Ibarra Sanchez @diego.ibarra.sanchez @natgeo . #ParalelEvrenSavaşBarış ? . #ukrayna #ukraine #savaşınçocukları #childrenofwar #savaş #war #art #collageartist #collage #collageart #ParalelEvrenSavaşBariş

A post shared by Uğur Gallenkuş (@ugurgallen) on

18. Mundo invertido 

View this post on Instagram

12 year old Kurshida holds her drawing at a CODEC and UNICEF "child friendly space" on September 21, 2017 in Cox's Bazar, Bangladesh. Kurshida fled to Bangladesh from Bourashidapara village in Myanmar almost a month ago. Her drawing depicts a scene that she witnessed while fleeing her village; the military shooting everywhere, lighting her home on fire, the military cutting her niece's throat with a machete while she slept, her newborn sister being shot, a helicopter dropping bombs, and her neighbors being shot while they tried to flee. With children making up around 60 percent of the 420,000 Rohingya that have fled into Bangladesh, many below 18 years old arrived into the makeshift tents highly traumatized after seeing family members killed and homes set on fire. (TR) 12 yaşındaki Kurshida 21 Eylül 2017 tarihinde Cox's Bazar Bangladeş'te Codec ve Unicef'in "Çocuk Dostu Alan" etkinlinde yapmış olduğu çizimi tutuyor. Kurshida, Myanmar'ın Bourashidapara köyünden Bangladeş'e yaklaşık bir ay önce kaçtı. Çiziminde, köyden kaçarken şahit olduğu sahneleri tasvir etmiş; gelişi güzel her yere ve evine ateş eden bir askeri, yiğenin boğazını kesen bir askeri, yeni doğan kardeşinin vuruluşu, helikopterden atılan bombalar ve kaçmaya çalışan komşularının vurulmasını. Bangladeş'e kaçan 420Bin Rohingya'lıların %60'ı çocuklardan oluşuyor, 18 yaşından küçüklerin çoğu, aile üyelerinin öldürüldüğünü ve evlerinin yakıldığını gördükten sonra son derece ağır travma geçirir şekilde kamplara gelmişler. . Photo: Allison Joyce @allisonsarahjoyce @gettyimages . #ParalelEvrenSavaşBarış ? . #Rohingya #Mülteci #Refugee #savaş #war #art #collageartist #collage #collageart #ParalelEvrenSavaşBariş

A post shared by Uğur Gallenkuş (@ugurgallen) on

19. Uma criança afegã está dentro das ruínas da devastada Escola Secundária Habibia, mas em funcionamento, em 3 de janeiro de 2002, em Cabul, Afeganistão. A escola foi severamente danificada por anos de guerra civil. Os países nunca podem se desenvolver com gerações sem educação.

View this post on Instagram

An Afghan child stands inside the ruins of the devastated but functioning Habibia High School January 3, 2002 in Kabul, Afghanistan.The school, which reopens in spring, was severely damaged by years of civil war. Countries can never develop with generations without education. (TR) 3 Ocak 2002 Kabil'de yer alan yıkılmış ama işleyen Habibia lisesinin harabeleri içinde bekliyor. Okul Afgan iç savaşı sırasında ağır hasar görmüş ve ilkbaharda tekrar açılmış. Eğitimin olmadığı nesillerle ülkeler asla gelişemez. . Photo: Mario Tama @mario_tama @gettyimages . #ParalelEvrenSavaşBarış ? . #afganistan #afghanistan #childrenofthewar #savaş #war #art #collageartist #collage #collageart #ParalelEvrenSavaşBariş

A post shared by Uğur Gallenkuş (@ugurgallen) on

20. Constrastes brasileiros

21. Em dezembro de 2005, no sul do Sudão, um menino bebe água do rio Akuem, perto da vila de Malual Kon, no estado de Bahr el Ghazal. Apenas cerca de um terço da população tem acesso a água potável, e a ameaça de doenças transmitidas pela água aumentou à medida que as cidades aumentam devido ao retorno de pessoas deslocadas e refugiados após décadas de guerra civil.

View this post on Instagram

In December 2005 in southern Sudan, a boy drinks water from the Akuem River, near the village of Malual Kon in Bahr el Ghazal State. Only about one-third of the population has access to safe drinking water, and the threat of water-borne disease has increased as towns swell due to the return of displaced people and refugees following decades of civil war. (TR) 2005 yılının Aralık ayında, Güney Sudan'ın Bahr el Ghazal Eyaleti Malual Kon köyünün yakınındaki Akuem Nehri'nden bir çocuk su içiyor. Sudan nüfusun sadece üçte biri güvenli içme suyuna erişebiliyor ve onlarca yıl süren iç savaşın ardından yerlerinden edilmiş kişilerin ve mültecilerin geri dönüşünden dolayı şehirler şişerken, su kaynaklı hastalık tehdidi artmış. . #ParalelEvrenSavaşBarış ? . . Photo: Georgina Cranston @unicef . #sudan #güneysudan #southernsudan #mülteci #refugee #su #water #cleanwater #savaş #war #art #collageartist #collage #collageart #ParalelEvrenSavaşBariş

A post shared by Uğur Gallenkuş (@ugurgallen) on

22. Migrantes esperam ser resgatados por membros da ONG espanhola Proactiva Open Arms, depois de deixarem a Líbia tentando chegar ao solo europeu a bordo de um bote de borracha superlotado, ao norte da costa da Líbia.

23. Festival de sangue

24. Campo de armas em Istambul, Turquia

25. Desespero 

você pode gostar também

Deixe uma resposta

Seu endereço de email não será publicado.